Páka

Co je to páka? Páka je tyč. No vážně, kus trubky, větve, desky. I krompáčem, lopatou, nebo nožem se dá páčit. Cokoliv, co někde šprajcnete a lomcujete s tím, se stane pákou. V jednoduchosti je kouzlo a my si to kouzlo teď ukážeme.

Ač pro to nemám žádných důkazů, troufám si tvrdit, že dříve než pračlověk zapálil první větve, určitě už s nimi vesele páčil. A páka není o nic menší objev než oheň. Protože s pákou získá i malá opelichaná opice rázem sílu býka! Celé kouzlo páky spočívá v tom, že se tyč o něco zapře, kratší konec se strčí pod to co páčíme a za delší konec se tahá. A čím větší je ten delší konec, tím větší máme sílu.

Houpací problém

Možná vás napadlo, že taková páka je vlastně i dětská houpačka. A nebo… váhy! 😀 Jestli jste někdy zkoušeli houpat se s těžším/lehčím kamarádem asi víte, že to moc nešlo. Ten těžší šel k zemi a lehčí zůstal nahoře. Co s tím?

  1. Můžeme si houpačku představit jako váhy (Já vím, už jsem s těmi váhami otravná… ). Pak si ten lehčí musí vzít batoh s kamením, aby vyrovnal váhu těžšího společníka 😉
  2. Můžeme si houpačku představit jako páku a upravit poměr mezi rameny.
    Jinak řečeno, ten co je těžší si sedne blíže ke středu. Až to budete zkoušet, všimněte si že není jedno kam se těžší houpač usadí.

 

Páka, váha nebo houpačka?

Teď si dáme trochu výrokové logiky. Ti co klikli na odkaz nejspíš utekli, my ostatní se pojďme zamyslet.

Když platí zároveň tyto dvě tvrzení:
Houpačka je to samé co váha.
Houpačka je to samé co páka.

Mohu z těchto dvou tvrzení vyvodit tvrzení: Váha je to samé co páka. ?
Popřemýšlej a pak najeď myší sem.

I když se každé z těchto zařízení používají jinak v principu je to to samé. Váhy můžeme chápat jako speciální případ páky, kdy obě ramena jsou stejně dlouhé. Pokud ještě nemáš váhy, tak to rychle naprav a váhy si vyrob. A až budeš zavěšovat misky na ramena váhy (kalibrace váhy), zamysli se nad tím co děláš. Protože právě v tu chvíli děláš z páky váhu.

Jestli už váhu máš vyrobenou, mrkni na další článek, v kterém si budeme hrát s váhami coby s páku a zkusíme „páčivý“ vzorec.

Neboj sa, bude sa ti to páčit 😉 (zobrazit překlad ze Slovenštiny)