Souhvězdí

Poznávačka souhvězdí

Vyzkoušej si jak dobře poznáš souhvězdí z tohoto článku: Poznávačka souhvězdí


Máloco fascinuje člověka tak, jako pohled na noční oblohu posetou hvězdami. Z hvězdné oblohy se toho dá ale mnoho zjistit. A není to vůbec složité. Stačí znát jen tři největší a nejjasnější souhvězdí (Velký vůz, Orion, Kasiopea) a hned znáte světové strany, roční období i polohu na Zeměkouli.

Když budete v noci delší dobu pozorovat hvězdy, všimněte si jak se pohybují. Například ty hvězdy co byly před čtvrt hodinkou před sloupem (stromem/komínem) jsou teď nad sloupem. Hvězdy a tedy i celé souhvězdí se nejen pohybují ale i natáčejí. Proto nemusí být souhvězdí na obloze ve stejné poloze jako na obrázcích. Ale zejména severní souhvězdí mohou být pootočené.

Souhvězdí Velký vůz

Velký vůz. Oj u vozu je to, za co se zapřahují koně.

Velký vůz je snad nejasnější souhvězdí na naši obloze. Uvidíš ho bez problému i ve městech, kde toho jinak moc k vidění není. A když vidíš Velký vůz, pak jednoduše najdeš i Polárku. To je hvězda která ti ukáže sever. Jak najít v noci sever, neboli Polárku najdeš níže.

Hvězda Polárka

Polárka nazývaná též Severka je hvězda, která je přímo na severu. A jako jediná se po obloze nepohybuje (protože je blízko nebeského pólu). Všechny hvězdy totíž se točí kolem ní. Polárka se náchází mezi souhvězdím Velkého vozu a souhvězdím Kasiopey. Ale můžeš jí najít jen pomocí Velkého vozu.

Jak najít Polárku pomocí Velkého vozu?

Podívej se na následující obrázek. Stačí když si k Velkému vozu domyslíš vztyčený ocas. A to tak, že prodloužíš zadek Velkého vozu. Ten ocas je 3 x tak dlouhý jako zadek Velkého vozu. No a na konci toho ocásku je pak Polárka.

Jak najit Polarku pomocí Velkého vozu

Světové strany pomocí Polárky

Výsledek obrázku pro kompas buzola
N=sever (angl. north). S=jih (anglicky south). E=východ (east). W=západ (west).

Když máš Polárku máš i sever. Polárka leží přímo na severu, takže když se díváš na Polárku díváš se na sever. A když se díváš na sever, za zády máš jih, napravo východ a nalevo západ. Jak jinak určit světové strany se dozvíš zde.

Podle toho jak vysoko je Polárka nad horizontem se dá určit rovnoběžka, neboli zeměpisná šířka na které se nacházíš, ale o tom zas jindy.

Souhvězdí Kasiopea

Toto souhvězdí je podobně jasné jako Velký vůz. Takže je k vidění i ve městě. Než jsem zjistila, že se jmenuje Kasiopea, říkala jsem mu Velbloud, protože mi připomínalo dva hrby velblouda 🙂 Kasiopea s Velkým vozem tančí kolem Polárky a jsou k viděni po celý rok.

 

Souhvězdí Orion

Orion, nebeský lovec jenž střílí z luku.

Na rozdíl od předchozích souhvězdí, které najdeme na obloze po celý rok, je Orion králem zimní oblohy. Září jasně na jižní obloze po celou zimu. Takže podle něj můžete určit roční období. Když vidíte Oriona jasně uprostřed oblohy, víte že je zima. Když jej vidíte jen kousek vykukovat někde na východě, víte že se zima blíží a že je třeba si udělat zásoby 🙂 Když Oriona na obloze nevidíte vůbec bude asi léto.

Hvězdná obloha na jihu se během roku posouvá a to z východu na západ. A tak některé souhvězdí jsou typické pro různé roční období.

Orion je nepřehlédnutelné souhvězdí, které svým tvarem připomíná muže střílejícího z luku. Někde na obloze by se měl toulat i ten vystřelený šíp… No a jelikož je Orion chlap jako hora, je také opředený mnoha legendami. Pěkné povídání o tom najdete na těchto stránkách www.myty.info.