Trojčlenka a váhy

Procvič si trojčlenku s váhami. Podívej se jak na to?

 1. Připrav si váhy a nějaké závaží (mince, matice, šroubky,  těstoviny, luštěniny, …).
 2. Zkalibruj váhu – zavěs prázdné misky tak, aby byla váha v rovnováze a šipka směřovala dolů.
 3. Važ – najdi nějaké rovnosti. Zkoušej porovnávat hmotnost různých závaží, dokud nenajdeš rovnost. Na jedné misce měj vždy stejný druh závaží. Například zjistíš, že váha je v rovnováze, když máš na jedné misce vah 3 těstoviny a na druhé misce 15 hrášků.
 4. Zapiš nalezenou rovnost trojčlenkovým zápisem:  3 těstoviny ……….. 15 hrášku
 5. A zkus pomocí trojčlenky vypočítat jinou rovnost. Třeba kolik hrášků váží 4 těstoviny, nebo 10 hrášků, nebo cokoli tě napadne. Doplň a vypočítej trojčlenku např. takto :
  3 těstoviny ……… 15 hrášků
  4 těstoviny ……… x hrášků
  ——————-
  3/4 = 15/x
  x = 4*15/3
  x = 20
 6. Ověř si výpočet na váze. Trojčlenkou jsme vypočetli, že 4 těstoviny by měly vážit stejně jako 10 hrášků. Ukazuje váha rovnost, když na jedné misce jsou 4 těstoviny a na druhé 10 hrášků?

To byl jen příklad, abys viděli postup. Samozřejmě, že každý váží jiné těstoviny a jiné hrášky. Musíš najít svou rovnost na váze a ne se rozčilovat, že tvoje těstoviny jsou lehčí než moje. Jestli ti bude vycházet že 3 těstoviny váži 5 hrášku, je to v pořádku a počítej se svými čísly!

Co když mi nevyjde celé číslo?

Když ti trojčlenkou nevyjde pěkné celé číslo, nevadí. Půlit závaží je složité (i když, dalo by se třeba z papíru vyrobit závaží o hmotnosti 1/2 hrášku apod). Ale i tak můžeme ověřit, že jsme se dopočítali správného čísla.

Trojčlenkou jsme například vypočítali že 3 mince váží tolik co 4,5 matiček (čtyři a půl). Váha by nám tedy měla ukazovat že 3 mince jsou těžší než 4 matičky a lehčí než 5 matiček.

Jiný, přesnější způsob je vynásobit obsah levé i pravé misky stejným číslem, tak abychom dostali na obě misky celá čísla. Například číslem 10. Pak dostaneme že 30 mincí se rovná 45 matičkám. Tolik závaží nemám. Tak zkusím jiné číslo třeba 2. A vyjde mi že 6 mincí = 9 matičkám a to už ověřím jednoduše.