Nejen Čína, ale v podstatě celá Asie od Japonska po Indii má tisíciletou tradici v tzv. inkoustové malbě. Jde o jednoduchý, rychlý a výstižný způsob malování. Já tento styl obdivuji už od dětství z ilustrací pohádkových knížek.
Tradičně se maluje štětcem na hedvábný papír, ale můžeme s klidem použít obyčejný výkres. Nemusíme rovněž zůstávat jen u jednoho inkoustu a můžeme se pustit do barev. Když jsem neměla po ruce inkoust obarvila jsem vodu jednoduše temperou nebo vodovkou. No a tím jsem se nevědomky dostala od inkoustové malby k akvarelové (malování vodovkami). Nedávno jsem totiž zjistila, že princip je stejný. V inkoustovē i vakvarelové malbě malujeme obarvenou vodou různých odstínů… A ne přímo barvama!
Podstata inkoustové malby:
- Do několika kalíšků (třeba víček od PETek) si namícháme různé odstíny inkoustu (ředíme vodou). Do prvního dáme třeba čistý inkous, do dalších kápnem trochu vody. A z předchozích kalíšků nanášíme štětcem inkoust (naředěný) do další. Tím získáváme stále světlejší odstín.
- Neopravujeme. Chyby neexistují. Ať už nakreslíme cokoli, nesnažíme se to opravat, ale přemyšlíme jak to zakomponovat do malby. Sebekřivější a nepovedenější tah vypadá lépe, když ho necháme tak, než když se jej snažíme opravit.
Jeden z nejjednoduších motivů, kterým můžeme začít je bambus:
K bambusu pak můžeme přidat malého ptáčka:
Ptáčci nám opět vzniknou jednoduše z několika malo fleků, které opatříme zobáčky a nožičkami.
Dalším tradičním tématem inkoustové malby jsou třeba volavky,
rozkvetlé stromy, nebo
hory v mlze.
No a pod klíčovým slovem „sumi e“ najdete mnoho další a další inspirace, třeba na youtubku.