Kdy se srazí?

Př.1 Z bodu z bodu A vyrazí pán rychlosti 4km/hod, z bodu B mu vyběhne pes naproti rychlostí 15km/hod. Bod A od bodu B je vzdálen 1km. Kdy a kde se setká pes se svým pánem?

Tak co, už jsem vás stihla otrávit? 😀 Ne ne, nebojte, nebudu vás tentokrát mordovat výpočty, budeme si hrát O:)

Obr.1: Náhled ze simulátoru na geogebra.org

Tady jsem narazila na vtipný simulátor tohoto problému a ten mě inspiroval na jednu hru. Dá se hrát venku na dlažbě, nebo doma na papíře s pinčlíky. Můžou to hrát malí předškoláci i velcí. Podstata je stejná jako v př.1. – uhádnout kde se srazí.

Hra

Máme dva pinčlíky, dráhu (alespoň 40 polí dlouhou) a dominové kostky (nebo hrací kostku).

1. Každého pinčla dáme na opačný konec dráhy.
  2. Vylosujeme si rychlost pro každého z panáčků. My jsme to dělali pomocí dominové kostky, kde jsou rovnou dvě hodnoty (ale můžete si to klidně naházet kostkou).
  3. Hráč, který je v tomto kole na tahu, umísti dominovou kostku (nebo jinou značku) na dráhu přes tři pole a snaží se trefit místo, kde se pinčlíci střetnou.

Obr.3: Animace hry. V tomto případě se hráči nepovedlo získat bod, neboť se pinčlíci potkali mimo místo vyznačené dominovou kostkou.
  4. A jedeme krokovat (zjistit místo skutečného střetu). V každém kroku se oba panáčci posunou o daný počet polí, dle své rychlosti. Pokud jsme si vylosovali rychlost 4, pohneme se v každém kroku o 4 pole dopředu.
  5. Krokujeme tak dlouho, dokud se pinčlíci nestřetnou. Je-li to místo, kde je umístěn v tomto kole značka (dominová kostka), pak hráč který ji umístil, si bere tuto kostku jako bod.
    Pokud je mezera mezi pinčlíky příliš velká, a v dalším kroku už se minou, zpomalíme poslední krok na polovinu

Kdo má na konci hry více nasbíraných kostek (bodů) je vítěz. Časovou náročnost celé hry můžeme voli podle toho, kolik bodů dáme na začátku k rozebrání.

Překvapilo mě jak snadno a dobře děti nacházejí řešení, když úlohy tohoto typu dovedou ve škole pořádně potrápit.