Koláčové zlomky

Zlomky se dají pěkně pochopit na lego stavebnici.  Ale také se často vysvětlují na krájení koláčů, nebo chceme-li pizzy. Je to v podstatě jedno co krájíme, jestli čokoládu, stavebnici, koláč nebo pizzu. U těch kulatých věcí, však jasně víme co je to 1 celá. A to může být u čokolády nebo stavebnice zapomenout. Pizza, nebo koláč je celý, když je kulatý. Celou pizzu vidíme na obrázku vpravo. Kdyby jeden kousek pizzy někdo snědl už by celá nebyla. Zbylo by ji jen 7/8. Jednu osminu by někdo snědl. A jak jsem přišla na jednu osminu se dozvíš zde.

Koláčové zlomky ze slaného těsta.

Je velmi snadné vyrobit si koláčové zlomky. Stačí si z papíru, nebo kartonu vystřihnout stejné kolečka. A kdo chce mít eňoněňo koláčové zlomky, vyrobí si je ze slaného těsta. Jak se kreslí kruh už víme, ale tady nám bude stačit obkreslit něco kulatého (talířek, kelímek). Zlomky z koláčů uděláme tak, že je rozdělíme. Podle toho na kolik dílů koláč (papírový kruh) rozdělíme, takové zlomky nám vzniknou. Když rozdělím koláč na dvě půlky, získám zlomke 1/2. Když rozdělím další koláč na čtyři stejné části, získám čtvrtiny 1/4. A tak můžeme dělit naše papírové koláče na různý počet dílu, které nám budou reprezentovat různé zlomky. Pokud to nechápeš mrkni sem.

Důležité je, aby byly všechny čtvrtiny stejné, všechny poloviny stejné, atd. Dělíme-li koláč třeba na 8 dílu (na osminy), musí být všechny tyto kousky stejné. Aby se nám to povedlo, můžeme využít své origami dovednosti. Chceme-li vytvořit koláčový zlomek 1/2, stačí kolečko přehnout na půl. Čtvrtinu pak uděláme tak, že náš papírový koláč přehneme dvakrát. Víš kolik dílku vznikne přehneme-li koláč ještě jednou? Nevíš, vyzkoušej.

Některé koláčové zlomky (1/2, 1/4) tedy získáme snadno, ale s jinýma to bude těžší. Třeba 1/3, 1/5, ale i 1/6 se už tak lehce neposkládá. Šestina a třetina by se ještě dala zvládnout pomocí origami rovnostranného trojúhelníku. Ale k výrobě pětin, sedmin, devítin, už si budeš muset vzít na pomoc úhly.

Jak najít správný úhel pro koláčový zlomek

Najít správný úhel pro koláčový zlomek je velmi snadné. Stačí k tomu trojčlenka 😀 Podíváš-li se na uhloměr – pravítko ve tvaru půlkruhu, zjistíš že ten půl kruh má 180°. A půl kruh nám vznikl jak? No tak že jsme kruh na dva díly.

2 díly …. 180°
3 díly …. x

Chceme-li například koláčový zlomek velikosti 1/3, musíme koláč rozdělit na tři díly. A úhel dopočítáme pomocí trojčlenky výše. Jen se ještě musíme zamyslet nad tím, zda jde o přímou či nepřímou úměru. Čím více lidi koláčem hostím, tím více ho musím rozkrájet. A čím víc mám dílu, tím jsou menší/užší/svírají menší úhel. Takže jaká je úměra mezi díly a úhlem? No a jestli jste počítali správně, měl by vám pro 1/3 vyjít stejný úhel, jako mám já na obrázku.