Mayský hlavolam

Mayové byli původní obyvatelé Mexika. Bývala to vyspělá civilizace, ale její sláva byla už dávno tatam, když je připluli zlikvidovat španělští dobyvatelé. Tady je zajímavé počteníčko o Mayské civilizaci. Kromě toho že měli písmo, matematiku, kalendáře a jiné pokrokové věci, libovali si v lidských obětech. A k tomu se váže tento hlavolam.

Podle legendy, byli zajatci před rituálním obětováním bohům, přivedeni do síně, kde byla na zemi dlažba ve tvaru trojkříže. Na polích leželo 6 červených a 6 modrých disků. Uprostřed pak disk zlatý. Tak jak je to vyobrazeno na obrázku níže. Zajatec měl za úkol přemístit modré disky na místo červených a naopak. Přičemž mohl disk posunout jen na sousední volné pole. Zlatý disk musel na konci ležet opět ve středu. Aby si zajatec zachránil život, musel tento hlavolam vyřešit dříve, než mayský běžec oběhne 10x pyramidu.

Šablona k mayskému hlavolamu (prázdný kříž + disky k vystřižení) zdarma ke stažení na zde na eschovce.

Př.1: Vypočítej si limit. Aneb jak dlouho trvá oběhnout 10x mayskou pyramidu? Odvoď rozměry pyramidy z mapy a zjisti jak dlouho by tobě trvalo takovou pyramidu oběhnout. A jak dlouho by to trvalo oběhnout nějakému sportovcovi? Stihneš vyřešit hlavolam do těchto limitů?

Př.2: Vyrob si hlavolam podle obrázku a zkus jej vyřešit. Dokážeš to do časového limitu, který mohli mít zajatci?

Další hlavolamy najdete zde.

Zdroje obrázků: wikipedia.org.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *