Sudoku hra

Pravidla sudoku jsou jednoduchá. V každém sloupci, řádku nebo kvadrantu musí být zastoupeny všechny symboly právě jednou.

Obr.1: Sudoku hra pro děti

Kdo nezná klasické sudoku 9×9, nechť mrkne dolu. Dětské sudoku je výrazně jednodušší (4×4). Místo čísel navíc použijeme obrázky. Tady najdete dětské obrázkové sudoku ke stažení.

Pokud nemáte tiskárnu, nebo vás to chytlo tak, že vám předtištěné sudoku došly. Můžete si vyrobit sudoku hru třeba z kartonu. Podkladem je šachovnice (4×4) a kartičky s nakreslenými symboly, tak jak vidíte ne obr.1. Podle pravidel sudoku umístíme několik kartiček na hrací desku a zbývající musíme dostavět.

Sudoku 6×6

Obr.3: Sudoku 6×6

Pokud je dospělácke sudoku 9×9 příliš těžké a dětské 4×4 příliš lehké, narazila jsem na vezi 6×6. Hraje se s šesti symboly (čisla na obr.3 můžeme zase klidně nahradit obrázky) po šesti kusech. Jen „kvadranty“ nemají v tomto případě tvar čtverce.

Klasické dospělácké sudoku 9×9

Obr.1: ukázka klasického sudoku

Kdo nezná klasickém dospělácke sudoku (9×9), tak v rychlosti: cílem je dopnit chybějící čísla (1-9) tak, aby v každém řádku, sloupci i kvadrantu, byly zastoupeny všechny čísla právě jednou. Viz. obr.1 (V prvním volném poli (3. zleva) nemůže být 5,3 ani 7, neboť tyto čísla jsou ut v prvním řádku. nemůže tam být ani 8, neboť to číslo už je v 3.sloupci. A nemůže tam být ani 9 a 6, neboť tyto čísla jsou v prvním kvadrantu (okýnku). Může tam tedy být však 2 nebo 4.)

Vyzkoušet sudoku si můžete online na megahry.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *