Sudoku hra

Pravidla sudoku jsou jednoduchá. V každém sloupci, řádku nebo kvadrantu musí být zastoupeny všechny symboly právě jednou.

Obr.1: Sudoku hra pro děti

Kdo nezná klasické sudoku 9×9, nechť mrkne dolu. Dětské sudoku je výrazně jednodušší (4×4). Místo čísel navíc použijeme obrázky. Tady Anička má několik takovýchto dětských sudoku k dokreslení.

Pokud nemáte tiskárnu, nebo vás to chytlo tak, že vám předtištěné sudoku došly. Můžete si vyrobit sudoku hru třeba z kartonu. Podkladem je šachovnice (4×4) a kartičky s nakreslenými symboly, tak jak vidíte ne obr.1. Podle pravidel sudoku umístíme několik kartiček na hrací desku a zbývající musíme dostavět.

Sudoku 6×6

Obr.3: Sudoku 6×6

Pokud je dospělácke sudoku 9×9 příliš těžké a dětské 4×4 příliš lehké, narazila jsem na vezi 6×6. Hraje se s šesti symboly (čisla na obr.3 můžeme zase klidně nahradit obrázky) po šesti kusech. Jen „kvadranty“ nemají v tomto případě tvar čtverce.

Klasické dospělácké sudoku 9×9

Obr.1: ukázka klasického sudoku

Kdo nezná klasickém dospělácke sudoku (9×9), tak v rychlosti: cílem je dopnit chybějící čísla (1-9) tak, aby v každém řádku, sloupci i kvadrantu, byly zastoupeny všechny čísla právě jednou. Viz. obr.1 (V prvním volném poli (3. zleva) nemůže být 5,3 ani 7, neboť tyto čísla jsou ut v prvním řádku. nemůže tam být ani 8, neboť to číslo už je v 3.sloupci. A nemůže tam být ani 9 a 6, neboť tyto čísla jsou v prvním kvadrantu (okýnku). Může tam tedy být však 2 nebo 4.)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *