Double se slovníkem

Nedávno jsem zkusila hrát z dcerkou Dobble, ale sobě jsem stížila obtížnost, tak že jsem musela obrázky pojmenovávat ve španělštině. Obě jsme se parádně nasmály a mnohému přiučily. Dcerka mě nakonec začala porážet, nebo si slovíčka už pamatovala a já musela pořád listovat ve slovníku…

Obr.1: Více o hře na: www.deskovehry.com

Double je oblíbená karetní hra na postřeh. Kulaté karty mají na sobě několik obrázku. Každé dvě karty mají společný právě jeden obrázek. A cílem je ty společné obrázky najít rychleji než soupeř. Tato hra je založená na matematickém problému … Zde je vysvětleno jak vytovřit takové karty, kdybyste si je chtěli vyrobit. Pokud chcete ušetřit a nechce se vám přemýšlet, zde pak najdete spoustu doubble karet na různé témata.

I když se dá obtížnost doublu odstupňovat různým počtem karet pro dospělého a pro dítě, děti výkřiky dospělého vyrušují od soustředění. Nehledě na to, že dospěláka to časem přestává bavit hrát. Když na mě spolu s Doublem vypadl z knihovny zaprášený španělso-český slovník, napadlo mě, zpestřit si svou hru a zjistit co ve mě ještě ze španiny zůstalo. Takže jsme hráli tak, že já musela říkat nalezené obrázky španělsky. Zvýšila jsem si tak obtížnost a nerušila své dětské protihráče (teda jen šustěním slovíku). A i když jsem nalezla shodný obrázek dříve než děti, děti se tentokrát necítily frustrované, ba naopak smály se prapodivným názvům.

Poznatky pro děti:
+ jedna věc se dá pojmenovat různými způsoby
+ v různých zemích se mluví různě
+ existují knížky v kterých se dá zjistit jak se co řekne (slovníky)
+ abeceda je důležitá pro vyhledávání ve slovnících
? kde všude se mluví španělsky?