Tangram

Legenda tohoto starého čínského hlavolamu vypráví příběh o jednom mudrci. Ten měl za úkol donést císaři vzácnou skleněnou tabuli. Císař potřeboval to sklo na jedno okno v paláci. Mudrc vzal skleněnou tabuli a vydal se na dlouhou, předlouhou cestu. Vzácné sklo nesl v batohu na zádech, důkladně zabalené v hedvábí a vycpané šalvějovými listy. Tak stařec cestoval přes hory, přes lesy i pouště a dokonce se brodil přes řeky.

Po mnoha měsících putování nakonec vyšel na kopec a konečně spatřil královský palác. Celý šťasten, že už je v cíli, vykročil, uklouzl a sklouzl se i se svým nákladem po svahu… Stařečkovi se nic nestalo a tak o pár hodin později stál před císařem. Přiznal se, že má obavy jestli sklo vydrželo tento závěrečný nešťastný pád. Opatrně sklo s císařem rozbalili a zjistil, že není zcela roztřískané. Prasklo na sedm geometrických tvarů. Stařec vzal střepy, začal z nich skládat obrazy ze své cesty a vyprávěl císaři o své pouti. Císaři se to velmi líbilo a nechal potom vyhotovit střepy v dřevěném provedení. A tak vznikl hlavolam, který je dodnes znám pod jménem Tangram.

Obr.1: Sedm dílů tangramu vytiskni si je a vystřihni

Výzva 1: Dokážeš z těchto dílků (obr.1), složit původní čtvercovou tabuli?

Výzva 2: Císař také uvažoval také o dvojdílném oknu, dokážeš ze střepů vyskládat dva stejné obdélníky?

Výzva 3-8: Dokážeš poskládat některé z výjevů starcovy cesty (rybu,loď, želvu, velblouda, supa, či nešťastný pád v závěru cesty)?

Složili jste všechny a chcete ještě? Můžete zkusit lišku:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *