Blog

Meteostanice

Už umíme vyrobit teploměr a to je dobrý základ, na výrobu celé meteostanice. Meteostanice jsou místa, z kterých meteorologové sbírají data. V takové meteostanici je spousta přístrojů, které měří informace o počasí (teplota, rychlost a směr větru, vlhkost, tlak, srážky, apod.). Meteorologové pak tyto informace sbírají a mimo jiné předpovídají počasí. Co všechno zkoumají a sledují můžeš vidět třeba na webu portal.chmi.cz.

Pokračovat ve čtení „Meteostanice“

Jak se hraje kvarteto

Zase jedna stará hra z šuplíku prababičky. Tentokrát karetní. Kvarteta byly svého času velmi populární, neboť se dají udělat na libovolné téma (od motýlů a zvířat přes lokomotivy, auta, stíhačky, až po české spisovatelé a podobné školské potřeby).

Obr.1: Staré motýlí kvarteto i s popisky o jednotlivých motýlech.

O co jde? Kvarteto tvoří 8 x 4 = 32 karet. Karty jsou rozdělené do osmi skupin, každá skupina tedy obsahuje čtyři karty. Na obr.2 níže vidíme kvarteto stíhaček, které jsou rozdělené podle zemí. Každá z osmí zemí má tedy čtyři stihačky. Kvarteto práků by mohlo mít např. skupinu dravců, pěvců, vodních ptáků, apod. V každé skupině by pak byly čtyři exempláře ptáků (orel, káně, sokol, výr). Pro lepší orientaci byvaji karty označeny číslem a písmenem (A1, B1, C1, D1, A2, B2, C2, D2,….., A8, B8, C8, D8), kde číslo označuje skupinu a písmena, pak jednotlivé prvky v skupině.

Cílem hry je nasbírat co nejvíce kvartet (čtveřic), tedy kompletních skupin.

Hra začíná tím, že se rozdají všechny karty. Hru musí hrát minimálně tři hráči. Jeden z hráču začne tím, že si vybere jiného a požádá jej o nějakou kartu, nejlepe takovou kterou potřebuje.

  • Má-li dotázaný hráč kartu, musí jí odevzdat a vyzyvatel (ten co se ptal) si ji vezme a pokračuje dál. Opět tedy někoho požádá o nějakou kartu. Jede tak dlouho, dokud se nesplete.
  • Nemá-li dotázaný hráč kartu, řekne že jí nemá a nyní je na tahu on (tedy dotázaný hráč, který neměl požadovanou kartu).

Podaří-li se někomu nasbirat kvarteto, ohlasí to, vyloži jej před sebe na stůl a hra pokračuje. Hra končí ve chvíli, kdy se vyloží poslední kvarteto a nikdo už nemá karty v ruce. Vítězí ten, kdo nasbíral nejvíce kvartet.

Obr. 2: Kvarteto stihaček, má čtyři typy stíhaček ke každé z osmi zemí.

 

Stavěj co já

Úplnou náhodou jsem teď narazila na báječnou hru. Nejlepší na ní je, že jde o hru s nenulovým součtem. A to dokonce do té míry, že zvítězit, stejně jako prohrát mohou jen oba hráči naráz. Nejde tedy o to porazit protihráče, nýbrž spolupracovat. A to mi přijde geniální, protože na konci hry není nikdo naštvaný 🙂 Pokračovat ve čtení „Stavěj co já“