Geocaching

Už jste o nich slyšeli? Jsou mezi námi. Může to být váš soused, vaše sestřenice, nebo klidně i vaše babička! Říkají si kačeři. A jsou to vášniví lovci pokladů.

Poklady loví tajně, tak, aby je mudlové (nezasvědcení) neviděli. Proto se toho o nich moc neví. Ale já vám teď o té jejich vášni něco povím.

Geocaching je celosvětová hra. Takže ji můžete hrát i na dovolené na druhé straně světa. Opravdu téměř všude na světě jsou poschovávané cache (keše neboli kešky). Kešky jsou takové malé poklady s různými drobnostmi. Cacher počeštěně kačer je hráč geocachingu, tedy lovec těchto kešek. Je to trochu moc rychle? Tak si pojďme udělat jasno v terminologii:

Terminologie

Keška – malá krabička schovaná na více či méně zajímavém místě. Keška obsahuje logbook a poklad (drobnosti, které můžete vyměnit), případně další geocacherskými předměty (travebugy, geocoiny).

Kačer – hráč geocachingu, neboli hledač kešek (člověk).

Mudla – zvědaví kolemjdoucí, kteří o geocachingu nic neví a kteří mohou být pro kešku hrozbou. Zejména ve městech a na frekventovaných místech si proto kačer musí dávat pozor, aby při odlovu na existenci kešky zbytečně neupozornil.

Logook – sešitek jenž je součástí kešky, kam zapisujeme přezdívku a datum našeho odlovu. Správce keše podle tohoto sešitku jednou za čas zkontroluje, zda si na webu někdo neodškrtl kešku na které nebyl.

Geocaching – název hry a taky web geocaching.com, na kterém se registrují jak kačeři tak kešky, které je možné lovit. Po zaregistrování na tomto webu můžete vyhledávat keše ve vašem okolí. Kešky se hledají podle GPS souřednic, které jsou v jejich profilu uvedeny. Ale za mlada, když jsem neměla k dispozici GPSku a smartphony nebyly, jsem lovila podle mapy. Překreslila jsem si názvy ulic a vyznačila si místo na kterém mám hledat. Nebo jsem krokovala od nějakých orientačních míst. A někdy je to ještě snadnější lovit takto, neboť GPS signál je často dost nepřesný.

No ale zpátky k webu geocaching.com. Tento web je super, má však jednu nevýhodu. Je v angličtině. Tu ale potřebujeme jen u registrace a pochopení několika základních tlačítek. Popisy českých keší jsou už pak v češtině. Abych vám usnadnila počáteční orientaci v angličtině, připravila jsem pro vás

slovní zásobu geocachingu.

 

Jak vypadá takové hledání kešek pěkně demonstruje toto video.

Ještě zde zmíním tři základní typy keší:

Tradicni.gif Tradiční keš je nejběžnějším typem keší. Krabičku najdete tam kam vás zavedou souřadnice.

Multicache.gif Multina provede člověka několika stanovišti. Souřadnice vás zavedou na startovní pozici, kde najdete nějaké informace na vypočítání dalších souřadnic, nebo přímo souřadnice na další stanoviště. Po projití všech stanovišť se dostanete k finální kešce – tedy krabičce se zápisníkem.

Unknowncache.gif Mysterka je keška pro všechny, kteří mají rádi hádanky a luštění různých šifer. Souřadnice této kešky si musíte zasloužit, vyluštěním nějakého úkolu.

Jestli jsem vás skutečně zlákala tímto článkem ke geocachingu, písněte mi pak do komentu své první zážitky. A pokud potřebujete další informace, najdete je třeba wiki.geocaching.cz. Přeji příjemnou zábavu.

Pozor!

A ještě jedno malé upozornění na závěr. Geocaching může být velmi návykový. Zejména kluci, kteří mají větší potřebu se porovnávat, často propadají lovu kešek více, než je z hlediska holek zdrávo. A tak vznikají party, které dělají tzv. kombajny. Kombajn je výjezd party kačerů do nevylovených lokalit. Tam jsou schopni sklízet kešky klidně od třech hodin ráno do půlnoci… Ale kdo chce kam pomožme mu tam 😉

A ještě jedna věc, vyhýbejte se keškám s nejvyšší obtížnosti (T5 – terrain *****). Většinou vyžadují horolezecké vybavení a mohou být i životu nebezpečné! Ale zabít se člověk může i na kole, takže kdo má pud sebezáchovy, většinou tyto šílenosti ignoruje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *