V článku Učíme se hodiny jsme si řekli, že ručičkové hodiny se skládají ze dvou různých ciferníků. Jeden ciferník je hodinový. Bývá pěkně popsaný čísly 1 až 12 a patří k němu tlustá krátká ručička, která nám na něm ukazuje hodiny.
Ten druhý ciferník je minutový. Patří k němu dlouhá tenká ručička, která nám na něm ukazuje minuty. A na tu minutovou se zaměříme dneska.
Minutová ručička
Kdyby se hodiny skládali ze dvou pěkně popsaných ciferníku, jako vidíme na obrázku nahoře vpravo, snadno bychom z nich vyčetli čas. Koukli bychom na hodinový ciferník a zjistili bychom, že je sedm hodin. Pak bychom koukli na minutový ciferník a vyčetli z něj, že je nula minut. Jenže minutové ciferníky nebývají popsané čísly. Jak sami vidíte, nebo spíš nevidíte, minut je tam fakt hodně, čísla musí být fakt malá, aby se tam vešla a pak jsou stejně nečitelná, takže jsou tam celkem k ničemu.
Když jsme hodní, má ciferník hodin alespoň puntíky, jako na obrázku vpravo. Pokud nevíme, který puntík je kolik minut, nezbývá nám nic jiného, než začít puntíky počítat a to svrchu doprava, jak naznačuje šipka. Takže pro zjištění minut na obrázku vpravo, začneme počítat puntíky svrchu doprava. Dorazíme-li na první tmavý puntík (který je u jedničky) měli bychom mít napočítaných 5 puntíku. A když se konečně dostaneme na puntík, na který ukazuje oranžová minutová ručička, měli bychom být na číslu 18. Čas který nám ukazují tyto hodiny je tedy 7 hodin a 18 minut. Na digitálkách by to vypadalo takto 07:18.
Ale co když nejsou na hodinách ani puntíky?! Tak to nám pomůže už jedině… trojčlenka! 😀
Trojčlenka a hodiny, respektive minuty
I když se na hodinách všechno hýbe a neustále mění, ciferníky naštěstí zůstávají stejné. Takže když jsme v minulém odstavci zjistili, že jednička na hodinovém ciferníku odpovídá 5 minutám na ciferníku minutovém, bude tomu tak vždy. Klidně si to dopište doma na své hodiny a nebo raději na zeď vedle ať neničíte hodiny 😉
Tak a teď jak si dopočítat minuty z hodinového ciferníku. Když známe, alespoň nějakou takovou informaci:
- tam kde je 1 hodina je i 5 minut
- celé kolečko hodin obsahuje 12 hodin nebo 60 minut
- tam kde jsou 3 hodiny je 15 minut
- apod.
, můžeme se směle pustit do trojčlenky. Jakákoli z těchto znalosti nám totiž dá základní vztah mezi minutami a hodinami na ciferníku. A získáme tak první řádek trojčlenky.
Když 1 hod na ciferníku odpovídá 5 minutám, kolika minutám bude odpovídat 5 hod na ciferníku?
<—
A tak jsem zjistili, že ukazuje-li minutová ručička na 5 hodin, odpovídá to 25 minutám. Hodiny na obr.3 tedy ukazují čas 09:25, řečeno slovy 9 hodin a 25 minut. Nebo také, za 5 minut půl desáté, dopočítáme-li minuty do půlky kolečka (viz. trenér minutovky).
Ke stejnému číslu dospějeme i z myšlenky, že celé kolečko obsahuje 12 hodin a 60 minut. Zde je výpočet.
No jo, ale komu se chce počítat trojčlenku pokaždé, když se podívá na hodiny? Kromě mě,
asi nikomu. Tak si pojďme odvodit vzoreček 😉
A tak jsme došli k poznání, že číslo (h) na které ukazuje minutová ručička, se musí vynásobit 5 a získáme počet minut.
Ukazuje-li minutová ručička na 8hodin, odpovídá to 8*5 = 40 min.
Ukazuje-li minutová ručička na číslo 2, ukazuje na 2*5 = 10 min.
Dobrý co? Hele jestli vám to hlava pořád nebere, procvičte si to tady v aplikacích na učení hodin.