Minuty

V článku Učíme se hodiny jsme si řekli, že ručičkové hodiny se skládají ze dvou různých ciferníků. Jeden ciferník je hodinový. Bývá pěkně popsaný čísly 1 až 12 a patří k němu tlustá krátká ručička, která nám na něm ukazuje hodiny.

Ten druhý ciferník je minutový. Patří k němu dlouhá tenká ručička, která nám na něm ukazuje minuty. A na tu minutovou se zaměříme dneska.

Minutová ručička

Kdyby se hodiny skládali ze dvou pěkně popsaných ciferníku, jako vidíme na obrázku nahoře vpravo, snadno bychom z nich vyčetli čas. Koukli bychom na hodinový ciferník a zjistili bychom, že je sedm hodin. Pak bychom koukli na minutový ciferník a vyčetli z něj, že je nula minut. Jenže minutové ciferníky nebývají popsané čísly. Jak sami vidíte, nebo spíš nevidíte, minut je tam fakt hodně, čísla musí být fakt malá, aby se tam vešla a pak jsou stejně nečitelná, takže jsou tam celkem k ničemu.

Obr.2: Obsahuje-li ciferník alespoň puntíky, počítáme puntíky svrchu doprava.

Když jsme hodní, má ciferník hodin alespoň puntíky, jako na obrázku vpravo. Pokud nevíme, který puntík je kolik minut, nezbývá nám nic jiného, než začít puntíky počítat a to svrchu doprava, jak naznačuje šipka. Takže pro zjištění minut na obrázku vpravo, začneme počítat puntíky svrchu doprava. Dorazíme-li na první tmavý puntík (který je u jedničky) měli bychom mít napočítaných 5 puntíku. A když se konečně dostaneme na puntík, na který ukazuje oranžová minutová ručička, měli bychom být na číslu 18. Čas který nám ukazují tyto hodiny je tedy 7 hodin a 18 minut. Na digitálkách by to vypadalo takto 07:18.

Ale co když nejsou na hodinách ani puntíky?! Tak to nám pomůže už jedině… trojčlenka! 😀

Trojčlenka a hodiny, respektive minuty

I když se na hodinách všechno hýbe a neustále mění, ciferníky naštěstí zůstávají stejné. Takže když jsme v minulém odstavci zjistili, že jednička na hodinovém ciferníku odpovídá 5 minutám na ciferníku minutovém, bude tomu tak vždy. Klidně si to dopište doma na své hodiny a nebo raději na zeď vedle ať neničíte hodiny 😉

Tak a teď jak si dopočítat minuty z hodinového ciferníku. Když známe, alespoň nějakou takovou informaci:

  • tam kde je 1 hodina je i 5 minut

    Obr.3: Mají-li hodiny pouze hodinový ciferník, musíme si minuty odvodit z něj.
  • celé kolečko hodin obsahuje 12 hodin nebo 60 minut
  • tam kde jsou 3 hodiny je 15 minut
  • apod.

, můžeme se směle pustit do trojčlenky. Jakákoli z těchto znalosti nám totiž dá základní vztah mezi minutami a hodinami na ciferníku. A získáme tak první řádek trojčlenky.

Když 1 hod na ciferníku odpovídá 5 minutám, kolika minutám bude odpovídat 5 hod na ciferníku?

<—

A tak jsem zjistili, že ukazuje-li minutová ručička na 5 hodin, odpovídá to 25 minutám. Hodiny na obr.3 tedy ukazují čas 09:25, řečeno slovy 9 hodin a 25 minut. Nebo také, za 5 minut půl desáté, dopočítáme-li minuty do půlky kolečka (viz. trenér minutovky).

Ke stejnému číslu dospějeme i z myšlenky, že celé kolečko obsahuje 12 hodin a 60 minut. Zde je výpočet.

 

No jo, ale komu se chce počítat trojčlenku pokaždé, když se podívá na hodiny? Kromě mě,

asi nikomu. Tak si pojďme odvodit vzoreček 😉

A tak jsme došli k poznání, že číslo (h) na které ukazuje minutová ručička, se musí vynásobit 5 a získáme počet minut.

Ukazuje-li minutová ručička na 8hodin, odpovídá to 8*5 = 40 min.

Ukazuje-li minutová ručička na číslo 2, ukazuje na 2*5 = 10 min.

Dobrý co? Hele jestli vám to hlava pořád nebere, procvičte si to tady v aplikacích na učení hodin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *