Hodiny

Hodiny jsou docela složitá záležitost. Míchá se v nich šedesátková soustava s dvanáctkovou a desítkovou. Do toho přisypte trochu zlomků a násobků pěti. A za stálého míchání dvěma ručičkami, přihoďte ještě dva ciferníky a máte dokonalý guláš zvaný hodiny. Gurmáni mohou ještě přizdobit římskými čísly 🙂 Takže jestli v tom guláši plavete, opravdu se nemáte za co stydět.

Ono vlastně dodnes nikdo pořádně neví, co to ten čas je. A když chceme popsat a měřit něco o čem vlastně víme kulový, není divu, že z toho vzniklo to, co vzniklo. Další omluvou budiš to, že tento systém časomíry se vymyslel asi před 4000 lety v Mezopotánii.

Každopádně tak či onak, hodiny potřebujeme poznávat dennodenně a tak se tomu nevyhneme. Na druhou stranu si vezměte, kolik dalších věcí se s hodinami naučíte. Tak pojďme na to.

Ručičkové hodiny

Takže klasické ručičkové hodiny se skládají v podstatě ze dvou (ne-li dokonce ze tří) ciferníku. Přičemž popsaný je většinou jen jeden, a to ciferník hodinový. Další ciferník minutový si musíme domyslet.

Obr.1: Hodiny se skládají ze dvou ciferníku, přičemž popsaný bývá jen ten hodinový a minuty si musíme dopočítat.

Na obrázku výše vidíte hodiny rozdělené na dva ciferníky. Jeden ciferník s černou tlustou ručičku ukazuje hodiny. A druhý ciferník s dlouhou oranžovou ručičkou ukazuje minuty.

Hodinová ručička ke štěstí stačí

Už se vás někdo někdy ptal na to, kolik je minut? Ne, většinou se lidi ptají: „Kolik je hodin?“ A k tomu nám dost dobře stačí hodinová ručička. Ta totiž ukazuje hodiny. Hodinová ručička se hýbe nejpomaleji. Je nejkratší a nejtlustější. Tak ji snadno poznáme. A ukazuje nám na hodiny.

      

Ukazuje-li hodinová ručička na pětku je 5 hodin. Ukazuje-li na desítku je 10 hodin. Když ukazuje trochu za dvojku je něco po druhé hodině. Když je trochu před šestkou, bude za chvíli šest hodin. Jednoduché že?

Trenér Minutovky

Kromě toho že nám ukazuje čas, má hodinová ručička ještě další funkci. Trénuje Minutovku (minutovou ručičku). Minutovka běhá od rána do večera po okruhu a hodinovka jí počítá, kolik koleček uběhla. Aby to nezapomněla posouvá si ručičku na ciferníku.

Když tedy Minutovka po půlnoci vyrazí na své první kolečko nového dne, hodinovka začne posouvat ručičku k jedničce.

Když hodinová ručička ukazuje přesně mezi dvě čísla víme, že Minutovka uběhla půlku kolečka. Ale kterého? Na obrázku vlevo vidíme, že první kolečko ještě Minutovka nedoběhla, protože by musela ručička ukazovat na jedničku, nebo za jedničku. Když ho nedoběhla, tak ho ještě běží. Minutovka tedy běží své první kolečko. A protože hodinovka ukazuje přesně mezi jedničku a dvanáctku. Můžeme soudit, že Minutovka uběhla právě půl prvního kolečka.

Ukazuje-li hodinovka mezi trojku a čtyřku, víme že Minutovka už má za sebou 3 kolečka a teď běží čtvrté. A protože je hodinovka přesně v půli mezi trojkou a čtyřkou, můžeme říct, že Minutovka právě uběhla půl čtvrtého kolečka.

A jelikož jedno kolečko Minutovky odpovídá jedné hodině. Říká se, že je půl jedné (hodiny), když hodinovka ukazuje přesně mezi 12 a 1. A podobně se říká, že je půl čtvrté (hodiny), ukazuje-li hodinová mezi trojku a čtyřku.

Tak a to by pro začátek stačilo vědět. A příště si povíme něco o ručičce minutové. Číst dále o minutách.

A pokud se stále nechytáte, zkuste tyto prográmy na výuku hodin, kde si můžete všechny zákonitosti hodinových ručiček vyzkoušet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *